Forum www.uprgliwice.fora.pl Strona Główna

 Relacje Państwo - Kosciół
Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Radosław Chwistek
Młodzieżówka UPR



Dołączył: 30 Paź 2007
Posty: 35
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Nie 13:19, 09 Gru 2007    Temat postu: Relacje Państwo - Kosciół

Ostatnio wiele jest zamieszania w tej sprawie. Chociażby matura z religii, religia wliczana do średniej itd. Chciałbym poznać wasze stanowisko w tej sprawie.

Moim zdaniem rozdział kościoła od państwa powinien byc całkowity, a wszystkie religie powinny być traktowane jednakowo. Wobec tego jestem za:

- usunięciem religii ze szkół publicznych: religia powinna być nauczana w salkach katechetycznych. Kiedy lekcje religii są w szkole dzieci nie chodzące na religie często sa prześladowane przez kolegów z tego powodu, zwłaszcza w młodszych klasach przez co czują się gorsze i odrzucone.
Na dodatek obecna sytuacja, w której księża i katecheci uczący religi są opłacani z pieniędzy podatników jest ewidentnym dowodem na to, ze Polska jest państwem wyzananiowym. Nie zapominajmy że są ludzie, którzy są innego wyznania, lub mają inny światopogląd niż wiekszość i nie chcą aby z płaconych przez nich podatków w szkołach nauczano religii, której nie wyznają.
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłaby prywatyzacja oświaty, ale do tego jeszcze daleka droga, dlatego proponuje rozwiązanie tymczasowe.

- w miejsce religii wprowadzić dwa przedmioty obowiązkowe - filozofie i religioznastwo i to na wysokim poziomie. Przedmioty te zapewniłyby dzieciom odpowiedni rozwój duchowy i pokazły że na świecie istnieje coś więcej poza wszechobecnym w naszych czasach materializmem. Na dodatek uswiadomiłyby im jak różnorodne są myśli i przekonania ludzkie, co pozwoliłobym im w późniejszym dorosłym życiu świadomie dokonać wyboru własnych przekonań.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Anna Czarnowska
Młodzieżówka UPR



Dołączył: 24 Paź 2007
Posty: 44
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bytom

PostWysłany: Nie 16:31, 09 Gru 2007    Temat postu:

Zgadzam się z Tobą . Religia powinna być przeniesiona ze szkół na salki katechetyczne. Wtedy uczęszczałyby na nią wyłącznie te dzieci, które chcą , a i jakość zajęć zdecydowanie by wzrosła. Obecnego kształtu zajęć religii w szkołach komentawać nie będę. Powiem tylko , że w ciągu 12 lat mojej edukacji nie uczył mnie ANI JEDEN katecheta ,który faktycznie nadawałby się do wykonywania tego zawodu. Faktycznie należy wprowadzić filozofię i religioznawstwo. Z kolei co do Polski jako państwa katolickiego - nie mam absolutnie nic przeciwko. Fundament wiary cementuje naród Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
oszuscik
Młodzieżówka UPR



Dołączył: 27 Paź 2007
Posty: 41
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Knurów

PostWysłany: Nie 20:30, 09 Gru 2007    Temat postu:

Zgadzam się z Wami i jednocześnie pragnę zauważyć, że religia stając się przedmiotem obowiązkowym (znienawidzonym przez uczniów jak np. matematyka, fizyka) w Czechosłowacji, jeszcze bardziej "dobiła" tam katolicyzm. Religia w szkole ma destrukcyjny wpływ zarówno na Kościół, jak i na "społeczeństwo" czy "L*d". Uczęszczam co tydzień do Kościoła i nie widzę tam zbyt wielu mych rówieśników. Warto się zastanowić dlaczego.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Radosław Chwistek
Młodzieżówka UPR



Dołączył: 30 Paź 2007
Posty: 35
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Pon 0:32, 10 Gru 2007    Temat postu:

Ciesze się, ze zgadzacie się se mną w sprawie oświaty natomiast jeśli chodzi o wypowiedź:

Anna Czarnowska napisał:
Z kolei co do Polski jako państwa katolickiego - nie mam absolutnie nic przeciwko. Fundament wiary cementuje naród Smile


To muszę ostro zaprotestować. Jest ku temu kilka powodów:

- Sam jestem agnostykiem, a jednocześnie patriotą i nie chciałbym być traktowany jako obywatel drugiej kategorii. W takiej sytuacji czułbym sie bardzo niepotrzebny i zdradzony przez mój własny kraj więc poprostu opusciułbym jego granice

- Uważam że wybór religii, powinien być konsekwencią świadomej i przemyślanej decyzji dojżałego człowieka, a nie położenia geograficznego

- W latach swojej świetności Rzeczpospolita słynęła na cały świat z wolności religijnej. Była ostoją humanitaryzmu i zdrowego rozsądku, gdzie znajdowało azyl wiele osób prześladowanych na tle religijnym. Później stopniowe wycofywanie się z tej polityki było jedną z przyczyn upadku Rzeczpolospolitej

- Jestem świadom, jak ważna jest różnorodność, wolny rynek i brak monopolu i uważam, że dotyczy to także spraw religijnych. Wszystkie religie powinny być traktowane przez prawo jednakowo, a państwo nie może faworyzować żadnej z nich. Nie może uznawać, że jedna jest gorsza, a druga lepsza, czy też prawdziwa lub nie prawdziwa. Taki osąd powinien zachodzić wyłącznie w ludzkim sercu i sumieniu i powinien być przywatną sprawą każdego obywatela.

Dlatego też państwu wyznaniowemu z mojej strony zdecydowane nie Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość







PostWysłany: Pon 18:33, 10 Gru 2007    Temat postu:

Państwo nie powinno być oparte nie tyle na Kościele, co na wartościach chrześcijańskich- to jasne, zwłaszcza że żyjemy w państwie, której dominującym wyznaniem jest katolicyzm. I- ta wiara pomogła nam przetrwać ( symbolika Jasnej Góry, Jan Paweł II i wiele innych).

Państwo powinno się opierać na tych wartościach- ale nie utożsamiać się z nimi, tzn:
Absurdem byłoby stosowanie miłosierdzia wobec morderców w sądzie, czy innych rzezimieszków:
" Nie wybaczaj zaiste nie w twojej mocy wybaczać tym co zdradzili o świcie" - trochę odbiegnę od tematu, ale nie mogę się oprzeć zjechania lewaków-
Michnik na początku lat 90. wobec "jaskiniowego antykomunizmu" , i postulatów o ujawnienie teczek, odpowiedział iż należy tym ludziom WYBACZYĆ , choć oczywiście źle czynili.
(Dziwnym nie jest że jest idolem milionów skoro jest takim Chrystusem wobec b i e d n y c h ubeczków? )

Wracam do tematu- Kościół. W historii miał się najbiedniej. Czemu? Bo jego historia jest wciąż okłamywana. Oczywiście, dopuszczał się bezeceństw, ale wobec innych religii świata najbardziej się katolicyzmowi dostaje.
( EX: Św. Inkwizycja- jeżeli ktoś się dostał pod jej "SZPONY" dziękował Bogu, bo koło 90% wyroków kończyło się naganą )

Polskę utożsamia się w Europię jako kraj straaaasznie katolicki i że u nas Żyd nie przejdzie przez ulicę bez pobicia.
W Szwecji do 1999 KAŻDY obywatel w chwili urodzenia był rejestrowany jako wyznawca luteranizmu, potem ewentualnie mógł to sobie zmienić . Norwegowie mają obowiązek wychowania dziecka w wierze ewangelicko- augsburskiej.
Już nie sięgam na Bliski Wschód, każdy sobie zdaje sprawę jak tam wygląda sytuacja innowierców ( mordowanie chrześcijan za noszenie krzyżyka, ktoś o tym mówił?).

Kończąc- polecam list do ateistów Korwina. Prze-super.
( Udowadnia w nim, iż ateiści powinni namawiać innych do wierzenia w Boga).

Cytat pochodził z "Przesłania Pana Cogito" Z. Herberta.
Powrót do góry
Paweł Grobelny
Gość






PostWysłany: Pon 19:13, 10 Gru 2007    Temat postu:

Szatan przemawia waszymi ustami. I to akurat w chwili XVI rocznicy istnienia Radio Maryja - głosu dobra i prawdy. Te posty można by wkleić na każdym forum lewicowym i znalazłyby aprobatę.

Obecnie Kościół i państwo są rozdzielone,choćby dlatego,że księża nie są urzędnikami administracji państwowej. Jest to największy z możliwych rozdziałów . To jest jest tragiczne w konsekwencjach dla Ducha każdego Polaka, chrześcijanina,obywatela który jest zmuszony służyć dwóm panom, dwóm sprzecznym ze sobą systemom, d***kracji i monarchii.
Dobry katolik nie może być dobrym obywatelem demokratycznego państwa i dobry obywatel nie może być dobrym katolikiem. Stąd upadek Ducha chrześcijaństwa w świecie,liczba naprawdę wierzących jest mała i spada.
Religia w szkołach jest obecnie chyba jedynym normalnie funkcjonujacym przedmiotem, bo dobrowolnym! Daj Bóg,żeby wszystkie przedmioty posiadały taką dobrowolność. A z czego, kto zadaje mature, to jego sprawa.

Musimy się pozbyć tego Diabła w narodzie, musimy walczyć o państwo narodowe, katolickie i ściśle związane z Kościołem rzymskim.
A nie o jakieś ekumenizmy i pogłębianie schizmy kultem tego lewaka Karola Wojtyły - Katza.
Silna pozycja Kościoła jest w interesie całej naszej cywilizacji. Inaczej i zaleje nas plaga islamu, jak ma to miejsce na Zachodzie. Oni są ortodoksyjni i jest ich coraz więcej. Nie istnieje państwo neutralne światopoglądowo, więc marginalizacja naszej religii spowoduje prymat innej. Oni nas wytną w pień, bo się nie boją, zresztą już to robią z Francuzami, Niemcami, Brytyjczykami, którzy samemu są temu winni obierając drogę laickości.
Powrót do góry
elPablo
Młodzieżówka UPR



Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 78
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Pon 20:57, 10 Gru 2007    Temat postu: Re: Relacje Państwo - Kosciół

Radosław Chwistek napisał:

- w miejsce religii wprowadzić dwa przedmioty obowiązkowe - filozofie i religioznastwo i to na wysokim poziomie.


TYLKO 2???? - 10 i to na jeszcze wyższym poziomie. Oprócz filozofii i religioznastwa, należy wprowadzić przynajmniej jeszcze estetykę, wiedzę o seksie, wychowanie w tolerancji, etykę,

Czytając wasze posty zaczynam dochodzić do wniosku, że tylko ja chodziłem 12 lat do szkoły (studiów nie liczę)... A może jesteście na tyle młodzi, że nie wiecie, że 90% tego co uczą w liceum, podstawówcę i jeszcze czymś tam SIĘ ZAPOMINA. Tzn. nie zapomina się tylko tego czego samemu chciało się nauczyć - BO NAUKA, O CZYM SIĘ ZAPOMINA, JEST TAK NA PRAWDĘ PROCESEM STRICTO INDYWIDUALNYM, a w polskich szkołach publicznych to już superindywidualnym. Acha, a "darmowe" lekcje zawsze się olewa - bo "darmowe" i przeważnie nauczają samych głupot.

Tak na prawdę jedyne czego nauczył mnie system w ciągu tych 12 lat to jak podrabiać podpisy rodziców, w jaki sposób wykradać dziennik, aby wpisywać doń oceny, fałszować na photoshopie druczki lekarskie, i jak zeznawać , a jak nie zeznawać w sądzie (w późnej podstawówce w mojej klasie bardzo dotkliwie pobili kolegę, później połowa klasy zeznawała w sądzie - jeden kolega ze strachu nawet ...zwymiotował).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
elPablo
Młodzieżówka UPR



Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 78
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Pon 21:31, 10 Gru 2007    Temat postu:

Radosław Chwistek napisał:

- W latach swojej świetności Rzeczpospolita słynęła na cały świat z wolności religijnej. Była ostoją humanitaryzmu i zdrowego rozsądku, gdzie znajdowało azyl wiele osób prześladowanych na tle religijnym. Później stopniowe wycofywanie się z tej polityki było jedną z przyczyn upadku Rzeczpolospolitej

Wiem, że się czepiam, ale nie lubię jak ktoś piszę sloganami, żeby pisać, poza tym to kolejny dowód na to, że szkoły nie óczą, a jak już coś naóczą to źle.

Prawdę powiedziawszy to I RP w momencie swego powstania pod względem systemowym już się chwiała, choć prawdziwa katastrofa miała przyjść dopiero 100 lat później, także pisanie że była ostoją humanitaryzmu i zdrowego rozsądku (tutaj to już w ogóle) jest, mówiąc eufemistycznie, bardzo i to bardzo na wyrost.

Co znaczy zwrot "stopniowe wycofywanie się z polityki" (???). Nie było ani "wycofywania się z polityki", bo za I RP panował przysłowiowy burdel i serdel, więc ten zwrot jest niezbyt trafiony. A już stopniowego to już na pewno - tak na prawdę, to duch tolerancji religijnej tąpnął w II połowie lat 50-tych XVII wieku. Kiedy to po powstaniach kozackich, wojen z Moskwą, a CO NAJWAŻNIEJSZE najeździe szwedzkim, na skutek których śmierć poniosło około 1/3 mieszkańców Rzeczypospolitej (!!!).

Po tej katastrofie, duch humanitaryzmu z wiadomych powodów runął, a w późniejszych latach można mówić jedynie o poprawie sytuacji niż pogorszeniu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
TPJ




Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 6
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 9:50, 11 Gru 2007    Temat postu:

elPablo - nic dodać, nic ująć. Cieszę się, że napisałeś to wszystko - zaoszczędziłeś mi sporo czasu. Od siebie dodam tylko parę uwag.

Po pierwsze: jeśli ktoś najpierw pisze (albo: zgadza się tym), że "w miejsce religii wprowadzić dwa przedmioty obowiązkowe - filozofie i religioznastwo i to na wysokim poziomie. Przedmioty te zapewniłyby dzieciom odpowiedni rozwój duchowy i pokazły że na świecie istnieje coś więcej poza wszechobecnym w naszych czasach materializmem. Na dodatek uswiadomiłyby im jak różnorodne są myśli i przekonania ludzkie, co pozwoliłobym im w późniejszym dorosłym życiu świadomie dokonać wyboru własnych przekonań.", to późniejsze stwierdzenie: "religia stając się przedmiotem obowiązkowym (znienawidzonym przez uczniów jak np. matematyka, fizyka) w Czechosłowacji, jeszcze bardziej "dobiła" tam katolicyzm. Religia w szkole ma destrukcyjny wpływ zarówno na Kościół, jak i na "społeczeństwo" czy "L*d". Uczęszczam co tydzień do Kościoła i nie widzę tam zbyt wielu mych rówieśników. Warto się zastanowić dlaczego.", świadczy o problemach z logicznym myśleniem.

(Nie piszę, kogo cytuję, bo to nie ma znaczenia; nie chodzi o to, kto to napisał - tylko o zasadę!)

Bo jak to w końcu jest: jeśli przyjmiemy, że obowiązkowa nauka religii w szkołach publicznych jest zła, ponieważ prowadzi do religijnego zobojętnienia (co jest faktem), to jak można równocześnie stwierdzać, że obowiązkowa nauka etyki/filozofii/czy jeszcze tam czegoś innego odniesie pozytywny skutek?

Albo-albo, moi drodzy. Albo jesteśmy konsekwentnie przeciwnikami przymusowego nauczania czegokolwiek, albo jesteśmy jego zwolennikami. Stwierdzanie, że takie nauczanie w przypadku religii jest złe (bo np. nie daje dobrych efektów), a w przypadku np. etyki czy filozofii będzie dobre (bo dobre efekty da???) nie jest rozsądne.

Radosław Chwistek napisał:
jestem agnostykiem, a jednocześnie patriotą i nie chciałbym być traktowany jako obywatel drugiej kategorii.


Ja też jestem agnostykiem. I jakoś wcale nie czuję się traktowany jak obywatel drugiej kategorii (z tego akurat powodu...), choć - zgodnie z Twoimi odczuciami - obydwaj żyjemy w państwie wyznaniowym (przypomnę Ci Twoje własne kryterium: katecheci katoliccy są opłacani z budżetu państwa).

Radosław Chwistek napisał:
Uważam że wybór religii, powinien być konsekwencią świadomej i przemyślanej decyzji dojżałego człowieka, a nie położenia geograficznego


Całkowicie się z Tobą zgadzam. Mamy szczęście, że właśnie tak jest w naszym przypadku, prawda? Nikt nam nie narzucał naszego światopoglądu; nie jesteśmy katolikami w kraju (rzekomo) zdominowanym przez katolików...

Tezę o tym, że zanik tolerancji religijnej był jedną z przyczyn upadku IRP litościwie pominę milczeniem. elPablo to już skomentował, ja dodałbym tylko: wysunąć tezę jest łatwo, każdy może to zrobić. Obronić ją jest już zdecydowanie trudniej.

I jeszcze taki "kwiatek":

Radosław Chwistek napisał:
Kiedy lekcje religii są w szkole dzieci nie chodzące na religie często sa prześladowane przez kolegów z tego powodu, zwłaszcza w młodszych klasach przez co czują się gorsze i odrzucone.


A Ty wierzysz, że kiedy lekcje religii zostaną przeniesione do sal katechetycznych, to dzieci się nie zorientują, kto na te lekcje nie chodzi? Jeśli w to wierzysz, to jesteś w dużym błędzie. Jako 7-letni dzieciak byłem właśnie w takiej sytuacji: lekcje religii odbywały się w sali katechetycznej, a ja na nie nie chodziłem. Jako jedyny z klasy. I wszyscy o tym dobrze wiedzieli.

Dodam, że absolutnie nigdy żaden z moich równieśników z tego powodu nie uważał mnie za gorszego, nie byłem wyszydzany ani prześladowany. Owszem - byłem inny. Owszem - miałem trudniej (nie z powodu jakichś "prześladowań", tylko z powodu mojej alienacji: jednak nie byłem katolikiem, byłem inny i sam czułem się z tym źle...). I bardzo się z tego cieszę, bo dzięki temu doświadczeniu życiowemu jestem dzisiaj silniejszym człowiekiem. Religijnym agnostykiem, który bardzo szanuje Chrześcijaństwo (w ogólności) i katolicyzm (w szczególności).

Marta Korczak napisał:
Św. Inkwizycja- jeżeli ktoś się dostał pod jej "SZPONY" dziękował Bogu, bo koło 90% wyroków kończyło się naganą


No jakże miło się czyta takie zdania! Jak to dobrze wiedzieć, że są jeszcze ludzie, którzy nie ulegają propagandzie lewicowych historyków i interesują się rzetelną, historyczną prawdą, suchymi faktami.

Paweł Grobelny - to tak na poważnie? Czy to tylko żarty? Bo jakoś nie załapałem...

Ech, a miało być tylko kilka uwag... Wink


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Adam 860915
Młodzieżówka UPR



Dołączył: 27 Paź 2007
Posty: 69
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 20:58, 11 Gru 2007    Temat postu:

Dwa przedmioty to sporo. Jedynym przedmiotem, jakiego mi w szkole brakuje, jest logika.
Co do nauczania którejkolwiek religii w szkołach - jestem przeciw.
A jak mi ktoś napisze, że przemawiam przez siebie nie ja sam, tylko jakiś stwór z jego mitologii, to się pogniewam.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Witold Z
UPR



Dołączył: 24 Paź 2007
Posty: 34
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Śro 18:37, 12 Gru 2007    Temat postu: Re: Relacje Państwo - Kosciół

elPablo napisał:


Tak na prawdę jedyne czego nauczył mnie system w ciągu tych 12 lat to jak podrabiać podpisy rodziców, w jaki sposób wykradać dziennik, aby wpisywać doń oceny, fałszować na photoshopie druczki lekarskie, i jak zeznawać , a jak nie zeznawać w sądzie (w późnej podstawówce w mojej klasie bardzo dotkliwie pobili kolegę, później połowa klasy zeznawała w sądzie - jeden kolega ze strachu nawet ...zwymiotował).


Cały system edukacji jest patologiczny i jedyne czego uczy od małego to kombinowania. Zdecydowana większość uczniów zdobywa wiedzę dla ocen i "papierków" (do pewnego wieku jest to pożyteczne, bo trudno małe dziecko zmotywować do nauki inaczej niż poprzez wzajemną rywalizację na stopnie). Jednak warto wspomnieć, że np. Australii (podobno), z uwagi na duże ogległości z miejsca zamieszkania do szkoły bywa, że sprawdziany zdaje się telefonicznie. I nikomu nie przyjdzie do głowy korzystanie z notatek czy ściąg, bo wiedzę przyswaja się dla siebie, a sprawdzian jest tym czym faktycznie powinien być czyli sprawdzeniem własnej wiedzy.

Ale edukacja to osobny temat.
Co do obowiązkowej religii to jestem oczywiście przeciw. I zgadzam się z oszuscikiem, że to właśnie lekcje religii są często powodem tego, iż coraz więcej ludzi odchodzi od wiary. Akurat przytoczony spadek liczby wiernych nie jest moim zmartwieniem jako ateisty, ale zgadzam się, że jeśli coś jest przymusowe, to działa zwykle zniechęcająco - na tej samej zasadzie funkcjonują wszystkie przedmioty (np. nic tak nie zniechęca młodych ludzi do czytania książek, jak obowiązkowe lektury).

Natomiast wydaje mi się, że ubolewanie nad spadającą liczbą wiernych (a raczej "praktykujących") nawet z punktu widzenia katolika nie jest uzasadnione - świadectwem wiary są ludzkie czyny a nie cotygodniowa obecność w kościele, którą wielu ludzi traktuje jako potwierdzenie swojej religijności, a często usprawiedliwienie dla swoich czynów. Jedną z głównych rzeczy których nie akceptuję w tej religii jest właśnie jej fałszywe pojmowanie (w mojej opinii). Dużo większą rolę przykłada się do symboliki, rytuałów, a same wartości schodzą na dalszy plan. Przepraszam jeśli kogoś tym uraziłem - to oczywiście uogólnienie:)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość







PostWysłany: Sob 22:15, 15 Gru 2007    Temat postu:

Paweł, jedynka jeszcze świetnie uczy mistrzostwa w sudoku i krzyżówkach : D.
Dobra, przechodzę do tematu :

A propose de szkolnictwo:
Wydaje mi się, iż obecna system jest dobry- chcesz- chodzisz na religie , nie chcesz- nie ( oczywiscie wyłączając zależność rodziców).
A gadanie, że dzieci nie uczęszczające są prześladowane, jest nieco bez sensu, bo z drugiej strony też zdarzają się niemiłe sytuacje.
Exemplum- moja buda. Wiele razy zostałam wyśmiana że zostaje na ostatniej lekcji na religii ( moja klasa to takie " l a i q " indywiduum że 14 osób na 32 chodzą na religię) .
Zresztą, zastanawiam się czasem czy religia to nie lekcja etyki ;].

Co do wliczania religii do średniej , to szczerze mówiąc mi to d*** , bo oceny pokazują stan wiedzy/umiejętności , tak jak termometr pokazuje skalę Beauforta. Ale to chyba dobry pomysł, bo bardziej pewnie niektórych zmotywuje.

Hm, a matura z religii to czemu ma wadzić ? Ktoś tu już wspomniał że byłaby ona z religii , a nie z katolicyzmu.

Cytat:
nie ulegają propagandzie lewicowych historyków i interesują się rzetelną, historyczną prawdą, suchymi faktami.


Wszystko przez Łysiaka ; ) .

Cytat:
tego lewaka Karola Wojtyły - Katza.

Za przeproszeniem: WTF?!


Hm, a jakie przedmioty mi brakują w szkole? Logiki, i kaligrafii ( piszę jak kura .. : P ) .. wywaliłabym PO ( cóż za zgodnośc nazw : D ) .


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Sob 22:35, 15 Gru 2007, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Radosław Chwistek
Młodzieżówka UPR



Dołączył: 30 Paź 2007
Posty: 35
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Sob 13:57, 22 Gru 2007    Temat postu:

Ja nie mam w tej materi nic do dodania i nie wycofuje się z niczego co napisałem wcześniej. Moze tylko kilka uwag na temat Waszych postów:


TPJ - nie wiem dlaczego cytujesz post mój i oszuścia na spółe z postem oszuścika. W każdym razie mie ma tu żadnego problemu z logicznym myśleniem, a jedynie z rozróżnianiem poszczególnych osób z Twojej strony Wink

Paweł Grobelny - rozumiem, że Twój post to był żart?

Marta Korczak - nie wiem w ilu przypadkach proceś śiętej inkwizycji kończył się na naganie, ale faktem jest, że święta inkwizycja wymordowała tysiące niewinnych ludzi. Owa inkwizycja, wyprawy krzyzowe, wojny religijne, prześladowoanie innowierców oraz pare innych rzeczy stanowi zbrodniczy element historii kościoła katolockiego. Współczesny kościół powinien się od tego wyraźnie odciąć, jasno potępić i przeprosić za owe zbrodnie. Wcale nie chciałem poruszać tego tematu, bo w gruncie rzeczy sadze że nie ma sensu, no ale nie ja go zacząłem...

Witold Zabiegała, TPJ - no to mamy już 3 osoby, które się przyznały do tego, że nie są katolokami na tym forum. Nie czuje się już osamotniony i jestem miło zaskoczony Wink


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Paweł Grobelny
Gość






PostWysłany: Sob 15:37, 22 Gru 2007    Temat postu:

No to my nigdy nie wygramy, jeżeli w naszych szeregach będą dominować ludzie płytko zakorzenieni w wartościach ,do których odwołuje się nasza partia. Z niepokojem zauważam, że poza spuścizne Adama Smitha i wielu innych myślicieli mało kto w UPR wychodzi, a przecież Adam Smith tylko zdefiniował to, czym dużo dawniej ludzkość została obdarowana.
Drzewo z płytkimi korzeniami łatwiej jest zniszczyć, niż zasadzone głębiej.
Brak mocnych korzeni, odwoływania się do fundamentalnych wartości, powszechna laicyzacja naszych członków, spowodowały, że najlepsi nasi ludzie odeszli do LPR. Z kolei ci bez wartości odeszli do PO i już się wkomponowali w ichni "liberalizm".
Im mocniejsze zaplecze ideowe, tym lepiej, bo to wyznacza sens i ducha walki i nawet wobec doraźnych niepowodzeń wiara pozwala trwać.
Powrót do góry
Gość







PostWysłany: Sob 16:08, 22 Gru 2007    Temat postu:

Cytat:
Owa inkwizycja, wyprawy krzyzowe, wojny religijne, prześladowoanie innowierców oraz pare innych rzeczy stanowi zbrodniczy element historii kościoła katolockiego. Współczesny kościół powinien się od tego wyraźnie odciąć, jasno potępić i przeprosić za owe zbrodnie


Oj jakbym słyszała swoją historyczkę-
Wybacz, ale do jasnej cholery, czy arabowie nas kiedyś przeprosili za zajęcie Ziemi Świętej?!
Chyba to było pierwsze?!
Poza tym, papiestwo potępiało wyprawy ludowe! ( Co dopiero rok 1212)
"Faktem jest"- " fakt" to słowo było zawsze względne, ja mogę zaraz przytoczyć milion faktów vice versa...
Wiecie jak skończył Galileo Galilei?
umarł sobie spokojnie w wieku starczym a w czasie jego procesu w Watykanie miał luskusowy apartament ze służbą.
No, to taki sztandarowy przykład, bo nawet w książce do polskiego mam rycinę przedst. jego spalenie [sic!].

Następny argument , dla którego warto się uczyć historii NIEszkolnej:
Przywiązuje do tradycji!
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.uprgliwice.fora.pl Strona Główna -> Ekonomia i światopogląd Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gBlue v1.3 // Theme created by Sopel & Programosy
Regulamin